Kolegium Sędziów PZT

ul. Konduktorska 4/10
00-775 Warszawa

E-mail: sedziowie@sedziowiepzt.pl
Numer konta: Bank Pekao S.A. 61 1240 1037 1111 0011 1172 8904
Zaplanowane szkolenia

SĘDZIA LINIOWY

Sędziowie liniowiSędzia liniowy, jak sama nazwa wskazuje, podczas meczu tenisowego odpowiedzialny jest przede wszystkim za ocenę piłek na linii, do której został przypisany. Do obowiązków sędziego liniowego należy ponadto informowanie sędziego głównego o niewłaściwym zachowaniu zawodnika, jeśli sędzia główny takowego nie zauważył, a także towarzyszenie zawodnikowi podczas regulaminowych przerw w meczu mających miejsce poza kortem (np. przerwa na toaletę), aby dopilnować, czy zawodnik nie wykorzystuje takiej przerwy w innym celu.

Na dużych turniejach sędziowie liniowi podzieleni są na kilkuosobowe zespoły, pracujące w systemie rotacyjnym. Pracę sędziów liniowych koordynuje wtedy szef sędziów. Warto podkreślić, że sędziowie liniowi wraz z sędzią głównym stanowią jedną drużynę, wspólnie odpowiedzialną za profesjonalne prowadzenie meczu, a kluczem do sukcesu w pracy sędziego liniowego jest nie tylko dobry wzrok i koncentracja, lecz przede wszystkim umiejętność pracy zespołowej.

Aby pracować jako sędzia liniowy na turniejach na całym świecie wystarczy posiadać uprawnienia sędziego regionalnego. Jednakże, praca na największych turniejach międzynarodowych wymaga odpowiedniego doświadczenia.
Dzisiaj jest niedziela, 02 październik 2022.

Urodziny obchodzą: Karolina Wrzesień
Statystyki sędziów